Vznik chovateľskej stanice

   V roku 1998, ešte predtým ako som zložil poľovnícke skúšky a stal sa členom PZ, rozhodol som sa zaobstarať si poľovníckeho psa. Veď k poľovníkovi predsa patrí aj poľovný pes. Chcel som psa, ktorý bude poslušný, dokáže vyhľadať a hlasito vydúriť zver, zároveň dohľadať postrieľanú zver a z brlohu vyhnať škodnú, prípadne ju zaškrtiť. Jednoducho chcel som univerzálneho psa. Úvahy boli rôzne od jazvečíka, foxteriera, velšteriera, jagdteriera a vtedy ešte na Slovensku v plienkach, plemeno borderteriera. Po dôkladnom a náročnom výbere padlo rozhodnutie na velšteriera.

   V januári 1999 som si zaobstaral svoje prvé šteniatko Harka z Agačiny. Po preukázaní poslušnosti a ľahkej cvičiteľnosti, s vynikajúcimi loveckými vlastnosťami a úspechmi na rôznych medzinárodných skúškach, som sa rozhodol zaobstarať si i dve sučky a preto aj založiť chovateľskú stanicu. Registrovanú chovateľskú stanicu               "z Bôrovej dolinky" mám od roku 2003.

  

  

Ciele chovateľskej stanice

   V minulosti bol velšterier šľachtený predovšetkým na lov a to hlavne lov škodnej zveri. V súčasnosti sa však mnohé chovateľské stanice sústreďujú predovšetkým na šľachtenie exteriéru, myslím že s týmto vývojom by určite neboli spokojný pôvodný šľachtitelia.

   Chovateľská stanica „z Bôrovej dolinky“ má snahu o tie najlepšie poľovné pracovné vlastnosti velšteriera, pritom uchovať exteriér v štandarde. Cieľom je odchovať šteniatka, ktoré budú v dospelosti s vynikajúcim čuchom, hlasité na čerstvej stope, hlasité pri zhasnutej zveri, dostatočne ostré a odvážne na diviačiu, ale aj škodnú v práci pod zemou. Tieto vlastnosti velšteriere „z Bôrovej dolinky“ mávajú, pričom bývajú ľahko cvičiteľný a ovládateľný. Sú to ideálny všestranný poľovnícky psy.